Wydarzenia

Jasełka SP nr 6

15 I 2017 r. w Parafii Świętych w Sieradzu odbył się występ jasełkowy pt.: Raduj się ziemio, witaj swego Pana. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6 z parafii św. Wojciecha, przygotowali pod kierunkiem s. Magdaleny Sochackiej USJK część artystyczną odwołującą się do początków stworzenia świata i obietnicy zbawienia złożonej przez Boga stworzonemu człowiekowi. W tej części, złożonej z biblijnych sentencji ukazujących piękno dzieła stworzenia, wzbogaconych o ciekawą choreografię, uczniowie starali się ukazać przez potęgę żywiołów, wielkość i moc Boga. Szczególny efekt osiągnięto dzięki zaprojektowanym przez Panią plastyk E. Grzelak ciekawym kostiumom artystycznym. Kolejnym etapem jasełkowego przedstawienia było oddanie wyjątkowego wymiaru nocy betlejemskiej, podczas której Bóg zesłał na świat Zbawiciela. Tę radosną nowinę ogłosili zebranym widzom kolędnicy, nawiązujący do prastarej tradycji. Wspólne kolędowanie ubogaciła oprawa muzyczna w wykonaniu Pana organisty Macieja Owczarka i Huberta Skowrona, ucznia ZSP nr 1 w Sieradzu. Dziękujemy Ks. Proboszczowi Marianowi Bronikowskiemu za miłe przyjęcie i ciepłe słowa skierowane pod adresem występujących dzieci i ich rodziców.

s. Magdalena Sochacka USJK

 

 
Jasełka SP nr 4 i koncert kolęd

8 stycznia w naszej parafii uczestniczyliśmy w dwóch ważnych wydarzeniach. Najpierw, o godzinie 12:30, występ jasełkowy przedstawiły dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 6, przygotowane m.in. przez siostrę Elżbietę USJK, które tańcem i śpiewem przedłużały nam świąteczny nasytrój; później, o godzinie 17:00, gościliśmy w nszej Kolegiacie młodzież z Liceum im. Stefana Żeromskiego, która uraczyłą nas koncerem kolęd oraz piosenek świątecznych.

 
Wizyta Regensa Penitencjarii Apostolskiej

 W pierwszy dzień nowego roku, w uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki, w Kolegiacie Sieradzkiej miało miejsce historyczne wydarzenie. Regens Penitencjarii Apostolskiej ks. Prałat Krzysztof Nikiel przewodniczył uroczystej Mszy Świętej o godz. 13. Ks. Proboszcz Marian Bronikowski, witając dostojnego Gościa, podkreślił, iż parafianie kolegiaccy dostępują szczególnego zaszczytu, jako że w pierwszy dzień Nowego Roku mogą cieszyć się obecnością tak  bliskiego współpracownika Ojca Świętego Franciszka. Ks. Proboszcz poprosił Księdza Prałata Regensa o sprawowanie Mszy Świętej w intencji jego zmarłych poprzedników: ks. Infułata Apolinarego Leśniewskiego, ks. Prałata Czesława Rawskiego oraz ks. Prałata Józefa Frątczaka. Zgromadzeni w Kolegiacie wierni powitali ks. Prałata Regensa gromkimi oklaskami i  serdecznymi  uśmiechami. Ks. Prałat Krzysztof Nykiel w homilii podkreślił jak niepowtarzalny dla naszej Ojczyzny był miniony rok: obchodziliśmy 1050-lecie Chrztu Polski, cieszyliśmy się wizytą Ojca Świętego Franciszka oraz Światowymi Dniami Młodzieży. Wskazywał, że dla niektórych, jak choćby dla rodziny zabitego w Berlinie kierowcy, mógł to być rok smutny, a dla innych wyjątkowy. W ubiegłym roku przeżywaliśmy także zakończenie roku łaski – Jubileuszowego Roku Miłosierdzia. Kaznodzieja wskazywał, że Bóg nie przestaje działać i Jego miłosierne serce w dalszym ciągu nam przebacza i nam błogosławi. Jak wskazywał refren psalmu: „Bóg miłosierny niech nam błogosławi.” Ks. Prałat mówił: „Powiedz mojemu miastu, które ma na imię Sieradz, że Pan Bóg mu błogosławi, by dobrze mu się wiodło, by było szczęśliwe.” Wszystkich słuchaczy z pewnością poruszyły słowa Ks. Prałata, który podkreślał: „Ludzie będą się dziwić, że my znaleźliśmy jeszcze czas dla Boga. Jak to w XXI w., kiedy człowiek może zdobywać Księżyc, mamy klękać przed żłóbkiem? Pan Jezus przynosi pokój, ale mówi także, że będziemy prześladowani.”

 

Kończąc swoją refleksję J.E. Regens skierował do zgromadzonych życzenia w imieniu własnym, oraz wszystkich duszpasterzy, pracujących w parafii Wszystkich Świętych: „Niech ten rok będzie błogosławionym, szczęśliwym rokiem, w którym jeszcze bardziej umacniać się będzie nasza wiara.” Na zakończenie Liturgii dokonał poświęcenia odnowionego feretronu z figurą Matki Bożej. 

Pasterka

Mszą Świętą o północy, celebrowaną przez Ks. Prałata Proboszcza rozpoczęliśmy Uroczystość Narodzenia Pańskiego głosząc, że oto Chrystus narodził się wśród nas. Podczas homilii usłyszeliśmy, że mamy się nie bać głosić tego Nowonarodzonego wszystkim tym, którzy nie byli obecni na Mszy Św. z różnych powodów; mamy głosić, że to Dziecię, które nam się narodziło, przyszło zbawić wszystkich ludzi. Po błogosławieństwie kończącym Eucharystię każdy miał okazję obejrzeć z bliska żłóbek oraz wziąć ze sobą poświęcone jabłko, jako symbol nowego życia.

 

 
Spotkanie duszpasterskiej rady parafialnej 18.12.2016

Dnia 18 grudnia na godzinę 17:00 ks. Prałat Proboszcz zaprosił na spotkanie członków duszpasterskiej rady parafialnej. Spotkanie odbyło się na plebanii, stawili się wszyscy zaproszeni. Omawiane były bieżące sprawy dotyczące prac przeprowadzonych przy kościele, jak również zbliżającej się wizyty duszpasterskiej.

 
Spotkanie z przedstawicielami policji

W środę 14 grudnia byliśmy uczestnikami prelekcji przedstawicieli sieradzkiej Policji. Nadkomisarz Grzegorz Będkowski, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego, wraz z starszym aspirantem Agnieszką Kulawiecką przybliżali nam zagrożenia, które czyhają na nas m.in. w ruchu drogowym pieszych, rowerów; wyjaśniali zasady poruszania się w strefie zamieszkania (szczególnie interesujące dla nas zważywszy, że taka strefa istnieje w Sieradzu zaraz obok Kolegiaty). Następnie zaprezentowali nowe metody oszukiwania i naciągania szczególnie ludzi starszych, wśród nich popularną metodę "na wnuczka" wraz z jej wyewoluowaną wersją, metodą "na policjanta" (liczba oszustw przeprowadzanych przy użyciu tych metod rośnie z roku na rok - w ubiegłym tygodniu w samym Sieradzu udało się dzięki interwencji Policji nie dopuścić do dwóch takich oszustw), nakłanianie do podpisywania różnych niekorzystnych umów itd. Na koniec spotkania uczestnicy dostali elementy odblaskowe jako pamiątki oraz przypomnienie o bezpieczeństwie w ruchu pieszych, szczególnie na nieoświetlonych drogach.

 
Copyright © 2010 Parafia Wszystkich Świętych w Sieradzu. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Created by simea.pl